[ Ayfer Dönmez Fan Sitesi ]

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
[ Ayfer Dönmez Fan Sitesi ]

AYFERDAŞLARIN BULUŞMA NOKTASI

Basından Haberler

HSVEKY
    HSVEKY
    Moderatör
    Moderatör

Basından Haberler Empty Basından Haberler

Mesaj tarafından HSVEKY Ptsi Haz. 14, 2010 1:43 pm

Oyunculuk teklif edilince kızmıştı şimdi şükrediyor / Star Gazetesi

Genç oyuncu Ayfer Dönmez, şu sıralar Kara Köpekler Havlarken adlı filmdeki performansıyla göz dolduruyor. Yönetmen olmak için girdiği sinema dünyasından oyuncu olarak çıktığını söyleyen Dönmez “Bir İstanbul Masalı için teklif geldiğinde ‘Beni bu rolde nasıl oynatmaya cesaret ediyorsunuz’ diye kızmıştım. Ne kadar doğru bir karar verdiğimi şimdi anlıyorum” diyor

Ayfer Dönmez 28 yaşında başarılı ve güzel bir oyuncu... Bir İstanbul Masalı adlı dizide canlandırdığı sağır ve dilsiz Ceylan karakteriyle dikkatleri üzerine çeken Dönmez, bugünlerde Kara Köpekler Havlarken filmindeki rolüyle adından söz ettiriyor. İstanbul’un varoşlarında yaşayan iki gencin şehirde verdikleri yaşam mücadelesini konu alan filmde Ayşe karakterine hayat veren Dönmez’i aslında biz, birçok projede izledik. Daha önce Bir İstanbul Masalı, Hatırla Sevgili, Affedilmeyen, Erkekler Ağlamaz, Gurbet Kuşları ve Kurtlar Vadisi Gladyo gibi dizi ve sinemalarda rol alan Dönmez, Anadolu Üniversitesi İletişim Fakültesi Sinema Televizyon bölümü mezunu.

Üniversite son sınıfa kadar oyunculuğu hiç düşünmediğini anlatan Dönmez şöyle devam ediyor “Son sınıfta staj için Bir İstanbul Masalı dizisinde kamera arkasında çalışmaya başladım. Bir gün yönetmen Ömür Atay ‘Dizide sağır ve dilsiz Ceylan karakteri var senin oynamanı istiyorum’ dedi. Sinema ve TV projelerinde yapay oyunculuktan nefret ediyorum bu yüzden kesinlikle böyle bir şey yapmayacağımı söyledim. ‘Beni bu rolde nasıl oynatmaya cesaret ediyorsunuz’ bile dedim çünkü oyunculuk hakkında hiçbir şey bilmiyordum. Daha sonra ‘denemekte fayda var’ diyerek başladım bu işe, şimdi de kendimi geliştirmek için çok çalışıyorum.”

Üniversite okurken aslında yönetmenlik yapmak istediğini söyleyen Dönmez “İlk oynadığım işte oyunculuğu çok sevdim. İçine girince çok daha fazla derinine indim. Buralara geleceğimi belki tahmin etmiyordum ama bir gün iyi işler yapacağımı düşünüyordum” diyor.

BU FİLM BANA ÇOK ŞEY KATTI

Genç oyuncu Kara Köpekler Havlarken filmine dahil olma hikayesini ise şöyle anlatıyor: “Yönetmeniz Mehmet Bahadır Er ve arkadaşlarının Mimar Sinan Üniversitesi’nde okurken uzun metrajlı bir film çekmeye başlamaları açıkçası beni çok heyecanlandırdı. Bu işi kabul etmemin en önemli nedeni açıkçası budur. Senaryoyu okuyunca ‘İşte bu’ dedim. Filmi iki sene önce çektik. Oynadığım anaokulu öğretmeni Ayşe karakterini kendime çok yakın buldum. O da benim gibi güvenli ve temiz bir hayat sürmek istiyor. Yani anlayacağınız bu film bana çok şey kattı.” Oyunculuğunu sürekli eleştirdiğini anlatan Dönmez, kendini geliştirmek için oyunculuk eğitimi aldığını da sözlerine ekliyor. Türkiye’de dizi sektörünü çok karışık bulduğunu anlatan genç oyuncu şunları söylüyor: “Emek verilen birçok dizi çok çabuk tüketiliyor. Çok fazla emek verilen diziler tutmuyor. Ne olması gerektiğiyle, neyin beğenildiği arasında çok fazla uçurum var. Bu uçurumu dengelemeye çalıştıkça işlerin bambaşka bir hale dönüştüğüne şahit oluyoruz.”

Gerek oynadığı rollerle gerek dış görünüşüyle naif bir portre çizen Dönmez “Kendimi bir kategoriye koymuyorum. Herkesin içinde her duygunun ve her anın olduğunu düşünüyorum. Siz benim öyle gözüktüğüme aldanmayın hayatta ‘hayır’larım çok fazladır” diyor.

Şan eğitimi alıyorum

Ayfer Dönmez, başarılı oyunculuğunun yanı sıra sesinin güzelliğiyle de dikkat çekiyor. Hayatında müziğin her zaman olduğunu belirten güzel oyuncu “Şan dersi alıyorum. Bunun oyunculuğuma çok katkısı olacağını düşünüyorum. Arkadaşlarım sesimi beğeniyor bana da bazen güzel geliyor” diyor. İnsanların genelde kendisini bir projedeyken tanıdığını söyleyen Dönmez şöyle devam ediyor: “Konuşmaya çalışan çok oluyor. Hatta bir gün masaları birbirine çok yakın bir kafede otururken, bir tane çocuk sandalyesini bana doğru çevirip sanki beraber oturuyormuşuz gibi davranmaya başladı. Çok şaşırmıştım.”

Fatma KARAMAN
    STAR GAZETESİ

Forum Saati Cuma Mart 29, 2024 2:51 am